Uncategorised
2
2
1
1
Wydarzenia 2016
Konferencja - Pokochaj Autyzm 2016
7 kwietnia 2016, w sali konferencyjnej Zespołu Placówek Szkolno- Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl., odbyła się trwająca 6 godzin konferencja szkoleniowa pt. „Pokonchaj autyzm”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie „Czyń dobro”, a współfinansowana ze środków Powiatu Wodzisławskiego, w ramach obchodów Powiatowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Prelegentami byli specjaliści pracujący z osobami z autyzmem, zespołem Aspergera i zaburzeniami ze spektrum autyzmu w nurcie programu Son-Rise, który zakłada dołączanie się do dzieci zamiast występowania przeciwko nim.: Elżbieta Wilk, Dominika Solecka-Nowak oraz Adrian Borowik z Fundacji „Być bliżej Siebie”. Na konferencji gościła też przedstawicielka Starostwa Powiatowego – p.Barbara Szczęsny.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem i wzięło w niej udział nie 90 (jak początkowo planowano), a 116 osób: rodziców/opiekunów oraz terapeutów osób z autyzmem, zespołem Aspergera czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu – prawie wszyscy (poza 2 osobami) związani z terenem naszego powiatu. Były to osoby mieszkające lub/i pracujące na terenie powiatu wodzisławskiego albo te, których dzieci uczą się w placówce na terenie powiatu.
W czasie 3 wykładów omówiono strategie, które mogą być użyteczne w pracy z osobami z autyzmem i pomagają zrozumieć różne sytuacje wynikające z trudności, przed którymi stają one w domu i w szkole. Prelegenci przedstawili swój punkt widzenia na temat tego, jak żyć i pracować z osobą z autyzmem, by zapewnić sobie i jej jak najlepsze zdrowie psychiczne, jak efektywnie rozwijać kompetencje społeczne uczniów z autyzmem, jak rozpoznać i zaspokajać ich potrzeby sensoryczne, aby wspomagać rozwój poznawczy, jak uczyć skutecznych metod komunikacji i nawiązywać przyjazne interakcje, jak przystosować środowisko szkolne do potrzeb osoby z autyzmem i co robić w sytuacjach stanowiących wyzwanie dla dziecka lub dla otoczenia. Były też doświadczenia, byśmy na sobie mogli przeżyć, co może czuć człowiek z wyzwaniem rozwojowym.
Pomiędzy wystąpieniami były przerwy kawowe, a wraz z nimi czas na odpoczynek, wymianę zdań i poczęstunek: napoje gorące i zimne, przekąski, kanapki, ciasta w formie szwedzkiego stołu.
Na koniec każdy miał szansę na zadanie nurtujących go pytań: zarówno na forum, jak i indywidualnie, gdyż prowadzący pozostali dłużej i odpowiadali na bardziej prywatne pytania zainteresowanych.
Spotkanie obejmowało 3 wykłady po 1, 5 godziny, 2 przerwy kawowe pomiędzy nimi oraz czas na pytania uczestników.
Konferencję przygotowały panie: Beata Rączka, Marlena Salamon-Żymełka, Aleksandra Tatarczyk-Sobek, Monika Parzych, Grażyna Sobala, Ewa Wnęk i Aleksandra Gwiszcz.
Relacja z Andrzejek w hotelu Amadeus
Już po raz trzeci dorosłe osoby niepełnosprawne uczestniczyły w zabawie andrzejkowej.
23 listopada 2016 w sali dyskotekowej wodzisławskiego hotelu Amadeus 120 osób tańczyło w rytm ulubionej muzyki granej przez DJ-a. Były osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, autyzmem z terenu powiatu wodzisławskiego: podopieczni bądź uczniowie SPdP, WTZ w Gorzycach, WOLOiZOL, ZAZ, LO nr2 oraz osoby indywidualne. Towarzyszyło im 27 opiekunów.
Wszyscy bawili się znakomicie, przez 3 godziny bez przerwy, a czas na kawę i ciasteczko był okazją do rozmowy z przyjaciółmi, integracji, może i zalotówJ?
Andrzejki w hotelu Amadeus
{gallery}2016/andrzejki{/gallery}
Wydarzenia 2011
„AKADEMIA DOROSŁEGO CZŁOWIEKA” - 2011
Baby Care
https://czyndobro.zpswr.wodzislaw.pl/index.php/wydarzenia/2-uncategorised#sigFreeIdc21d08c8fd
Góralskie opowieści Pana Staszka przy ognisku
https://czyndobro.zpswr.wodzislaw.pl/index.php/wydarzenia/2-uncategorised#sigFreeId4c8874192c
Wyjazd na Kasprowy Wierch
https://czyndobro.zpswr.wodzislaw.pl/index.php/wydarzenia/2-uncategorised#sigFreeId978386655f
W pensjonacie
https://czyndobro.zpswr.wodzislaw.pl/index.php/wydarzenia/2-uncategorised#sigFreeId42bb3cf28c
Jedziemy w Tatry
https://czyndobro.zpswr.wodzislaw.pl/index.php/wydarzenia/2-uncategorised#sigFreeIdea5f53d5ce
Termy w Szflarach
https://czyndobro.zpswr.wodzislaw.pl/index.php/wydarzenia/2-uncategorised#sigFreeId9a014a2877
Warsztaty
https://czyndobro.zpswr.wodzislaw.pl/index.php/wydarzenia/2-uncategorised#sigFreeIde6a13724bd
Wycieczka z p. Staszkiem na Wiktorówkę
https://czyndobro.zpswr.wodzislaw.pl/index.php/wydarzenia/2-uncategorised#sigFreeId4206e95345
Zakopane - SKOCZNIA, MUZEUM TPN, KRUPÓWKI I SANKTUARIUM
https://czyndobro.zpswr.wodzislaw.pl/index.php/wydarzenia/2-uncategorised#sigFreeId0204718f00
Wydarzenia 2015
Relacja z Andrzejek w hotelu Amadeus
26 listopada 2015 przez ponad 3 godziny, w sali dyskotekowej wodzisławskiego hotelu Amadeus, w rytm ulubionej muzyki granej przez DJ-a, bawiło się 99 osób niepełnosprawnych. Były osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, autyzmem z terenu powiatu wodzisławskiego: podopieczni bądź uczniowie SPdP, WTZ, WOLOiZOL, LO nr2 oraz osoby indywidualne, a towarzyszyło im grono 31 opiekunów. Organizatorem zabawy było stowarzyszenie „Czyń Dobro” działające przy ZPSWR w Wodzisławiu Śl., korzystając z dofinansowania ze środków Województwa Śląskiego w dziedzinie polityki społecznej w 2015 roku, w ramach projektu „NIE wyKLUCZeniu! Zabawa andrzejkowa KLUCZem do społecznej integracji osób niepełnosprawnych intelektualnie.”
Dorosłe osoby niepełnosprawne intelektualnie to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Jakość życia dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie w zdecydowanej większości zależy od ich pełnosprawnych opiekunów. Sami nie są w stanie zrealizować swych planów czy zamierzeń, gdyż nie potrafią samodzielnie korzystać ze środków komunikacji miejskiej (a jeśli byłyby nawet w stanie to opiekunowie z obawy o ich bezpieczeństwo im na to nie pozwalają), nie posiadają prawa jazdy ani samochodu, nie mają w najbliższym sąsiedztwie przyjaciół czy znajomych. A przecież osoby niepełnosprawne intelektualnie mają takie same potrzeby i prawa jak pełnosprawni członkowie społeczeństwa! Lubią się razem śmiać, bawić, rozmawiać – po prostu spędzać czas z osobami, które ich rozumieją, akceptują i traktują poważnie.
Bardzo zależy nam, by stworzyć dorosłym osobom niepełnosprawnym szansę na spotkanie we własnym gronie - bez dyrektywnego narzucania zadań, a trzeba dodać, że w większości oni bardzo dobrze się znają, gdyż są uczniami lub absolwentami ZPSWR. Społeczeństwo zaś chcemy oswoić z niepełnosprawnością i świadomością, że osoby niepełnosprawne są wśród nas. Czasem niby daleko – ale w każdej chwili mogą stać się częścią naszej najbliższej rodziny. Warto więc z sympatią bez obawy popatrzeć na nich i życzyć im dobrej zabawy.
Zabawa andrzejkowa to pretekst do spotkania, rozmowy, integracji i dobrej zabawy przy dźwiękach ulubionej muzyki, kawce i ciasteczku, w eleganckiej scenerii. Dj grał przez 3 godziny bez przerwy, a „imprezowicze” – tańczyli 3 godziny bez wytchnienia, czym zadziwili samego DJ-a. Wszyscy mają nadzieję, że za rok spotkają się znów.
Linki:
1) http://www.raciborz.com.pl/zabawa-andrzejkowa-dla-niepelnosprawnych,43741.html
2) http://czyndobro.zpswr.wodzislaw.pl/
3) http://gazetainformator.pl/kedzierzyn-kozle/node/11066
Andrzejki w hotelu Amadeus
{gallery}2015/andrzejki{/gallery}