Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/zpswropl/public_html/czyndobro/czydobro/images/simplegalery/2016/andrzejki.
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/zpswropl/public_html/czyndobro/czydobro/images/simplegalery/2015/andrzejki.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/simplegalery/2016/andrzejki
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/simplegalery/2015/andrzejki

Uncategorised

Wydarzenia 2016

Konferencja - Pokochaj Autyzm 2016

7 kwietnia 2016, w sali konferencyjnej Zespołu Placówek Szkolno- Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl., odbyła się trwająca 6 godzin konferencja szkoleniowa pt. „Pokonchaj autyzm”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie „Czyń dobro”, a współfinansowana ze środków Powiatu Wodzisławskiego, w ramach obchodów Powiatowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Prelegentami byli specjaliści pracujący z osobami z autyzmem, zespołem Aspergera i zaburzeniami ze spektrum autyzmu w nurcie programu Son-Rise, który zakłada dołączanie się do dzieci zamiast występowania przeciwko nim.: Elżbieta Wilk, Dominika Solecka-Nowak oraz Adrian Borowik z Fundacji „Być bliżej Siebie”. Na konferencji gościła też przedstawicielka Starostwa Powiatowego – p.Barbara Szczęsny.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem i wzięło w niej udział nie 90 (jak początkowo planowano), a 116 osób: rodziców/opiekunów oraz terapeutów osób z autyzmem, zespołem Aspergera czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu – prawie wszyscy (poza 2 osobami) związani z terenem naszego powiatu. Były to osoby mieszkające lub/i pracujące na terenie powiatu wodzisławskiego albo te, których dzieci uczą się w placówce na terenie powiatu.

W czasie 3 wykładów omówiono strategie, które mogą być użyteczne w pracy z osobami z autyzmem i pomagają zrozumieć różne sytuacje wynikające z trudności, przed którymi stają one w domu i w szkole. Prelegenci przedstawili swój punkt widzenia na temat tego,   jak żyć i pracować z osobą z autyzmem, by zapewnić sobie i jej jak najlepsze zdrowie psychiczne, jak efektywnie rozwijać kompetencje społeczne uczniów z autyzmem, jak rozpoznać i zaspokajać ich potrzeby sensoryczne, aby wspomagać rozwój poznawczy, jak uczyć skutecznych metod komunikacji i nawiązywać przyjazne interakcje, jak przystosować środowisko szkolne do potrzeb osoby z autyzmem i co robić w sytuacjach stanowiących wyzwanie dla dziecka lub dla otoczenia. Były też doświadczenia, byśmy na sobie mogli przeżyć, co może czuć człowiek z wyzwaniem rozwojowym.

Pomiędzy wystąpieniami były przerwy kawowe, a wraz z nimi czas na odpoczynek, wymianę zdań i poczęstunek: napoje gorące i zimne, przekąski, kanapki, ciasta w formie szwedzkiego stołu.

Na koniec każdy miał szansę na zadanie nurtujących go pytań: zarówno na forum, jak i indywidualnie, gdyż prowadzący pozostali dłużej i odpowiadali na bardziej prywatne pytania zainteresowanych.

Spotkanie obejmowało 3 wykłady po 1, 5 godziny, 2 przerwy kawowe pomiędzy nimi oraz czas na pytania uczestników.

Konferencję przygotowały panie: Beata Rączka, Marlena Salamon-Żymełka, Aleksandra Tatarczyk-Sobek, Monika Parzych, Grażyna Sobala, Ewa Wnęk i Aleksandra Gwiszcz.

Relacja z Andrzejek w hotelu Amadeus

Już po raz trzeci dorosłe osoby niepełnosprawne uczestniczyły w zabawie andrzejkowej.

23 listopada 2016 w sali dyskotekowej wodzisławskiego hotelu Amadeus 120 osób tańczyło w rytm ulubionej muzyki granej przez DJ-a. Były osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, autyzmem z terenu powiatu wodzisławskiego: podopieczni bądź uczniowie SPdP, WTZ w Gorzycach, WOLOiZOL, ZAZ, LO nr2 oraz osoby indywidualne. Towarzyszyło im 27 opiekunów.

Wszyscy bawili się znakomicie, przez 3 godziny bez przerwy, a czas na kawę i ciasteczko był okazją do rozmowy z przyjaciółmi, integracji, może i zalotówJ?

 

Andrzejki w hotelu Amadeus

{gallery}2016/andrzejki{/gallery}

 

Wydarzenia 2011

„AKADEMIA DOROSŁEGO CZŁOWIEKA” - 2011

Baby Care

Góralskie opowieści Pana Staszka przy ognisku

Wyjazd na Kasprowy Wierch

W pensjonacie

Jedziemy w Tatry

Termy w Szflarach

 Warsztaty

Wycieczka z p. Staszkiem na Wiktorówkę

Zakopane - SKOCZNIA, MUZEUM TPN, KRUPÓWKI I SANKTUARIUM

Wydarzenia 2015

Relacja z Andrzejek w hotelu Amadeus

26 listopada 2015 przez ponad 3 godziny, w sali dyskotekowej wodzisławskiego hotelu Amadeus, w rytm ulubionej muzyki granej przez DJ-a, bawiło się 99 osób niepełnosprawnych. Były osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, autyzmem z terenu powiatu wodzisławskiego: podopieczni bądź uczniowie SPdP, WTZ, WOLOiZOL, LO nr2 oraz osoby indywidualne, a towarzyszyło im grono 31 opiekunów. Organizatorem zabawy było stowarzyszenie „Czyń Dobro” działające przy ZPSWR w Wodzisławiu Śl., korzystając z dofinansowania ze środków Województwa Śląskiego w dziedzinie polityki społecznej w 2015 roku, w ramach projektu „NIE wyKLUCZeniu! Zabawa andrzejkowa KLUCZem do społecznej integracji osób niepełnosprawnych intelektualnie.”

Dorosłe osoby niepełnosprawne intelektualnie to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Jakość życia dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie w zdecydowanej większości zależy od ich pełnosprawnych opiekunów. Sami nie są w stanie zrealizować swych planów czy zamierzeń, gdyż nie potrafią samodzielnie korzystać ze środków komunikacji miejskiej (a jeśli byłyby nawet w stanie to opiekunowie z obawy o ich bezpieczeństwo im na to nie pozwalają), nie posiadają prawa jazdy ani samochodu, nie mają w najbliższym sąsiedztwie przyjaciół czy znajomych. A przecież osoby niepełnosprawne intelektualnie mają takie same potrzeby i prawa jak pełnosprawni członkowie społeczeństwa! Lubią się razem śmiać, bawić, rozmawiać – po prostu spędzać czas z osobami, które ich rozumieją, akceptują i traktują poważnie.

Bardzo zależy nam, by stworzyć dorosłym osobom niepełnosprawnym szansę na spotkanie we własnym gronie - bez dyrektywnego narzucania zadań, a trzeba dodać, że w większości oni bardzo dobrze się znają, gdyż są uczniami lub absolwentami ZPSWR. Społeczeństwo zaś chcemy oswoić z niepełnosprawnością i świadomością, że osoby niepełnosprawne są wśród nas. Czasem niby daleko – ale w każdej chwili mogą stać się częścią naszej najbliższej rodziny. Warto więc z sympatią bez obawy popatrzeć na nich i życzyć im dobrej zabawy.

Zabawa andrzejkowa to pretekst do spotkania, rozmowy, integracji i dobrej zabawy przy dźwiękach ulubionej muzyki, kawce i ciasteczku, w eleganckiej scenerii. Dj grał przez 3 godziny bez przerwy, a „imprezowicze” – tańczyli 3 godziny bez wytchnienia, czym zadziwili samego DJ-a. Wszyscy mają nadzieję, że za rok spotkają się znów.

Linki:

1) http://www.raciborz.com.pl/zabawa-andrzejkowa-dla-niepelnosprawnych,43741.html

2) http://czyndobro.zpswr.wodzislaw.pl/

3) http://gazetainformator.pl/kedzierzyn-kozle/node/11066

 

Andrzejki w hotelu Amadeus

{gallery}2015/andrzejki{/gallery}